Najnowsze wydarzenia publikowane są w galerii na facebooku:

GALERIA Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej

 

 

 

 
XII
Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach
14.07.2013 r.

W Ciężkowicach po raz XII odbył się Pogórzański Jarmark Artystów i Rękodzielników. Jarmark jak co roku cieszył się dużym zainteresowaniem wystawców i odwiedzających. To niezwykła promocja ginących zawodów, rękodzieła, wyrobów artystycznych oraz kuchni regionalnej. Jarmark Artystów i Rękodzielników w Ciężkowicach wpisany został w obchody 665-lecia lokacji miasta. Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej podniósł rangę tego wydarzenia obecnością swoich członków w postaci mieszczan i rycerzy.

Swiętojańskie Powitanie Lata w Królowej Górnej
29-30.06.2013 r.

Zawody sportowe, walki rycerskie i ludowe zabawy taneczne to tylko niektóre atrakcje weekendowe w Królowej Górnej, które odbyły się podczas Świętojańskiego Powitania Lata. Impreza rozpoczęła się 0 14:00 w sobotę a zakończyła niedzielnymi atrakcjami ok. godz. 24:00. Jedną z nich były gry, zabawy, walki rycerskie oraz występy przygotowane przez Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej.

Noc Świętojańska w Bieczu
23.06.2013 r.

23 czerwca 2013 r. w niedzielę na deptaku nad rzeką Ropą w Bieczu odbyła się impreza plenerowa "Noc Świętojańska" zrealizowana przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu oraz Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej. Złożyły się na nią gry i zabawy przy ognisku, puszczanie wianków na wodzie, poszukiwanie kwiatu paproci, a na koniec wspólna biesiada i śpiewy. Ta letnia zabawa miała służyć integracji społeczności bieckiej. Dziękujemy wszystkim za przybycie.

Jubileusz 100-lecia Szkolnictwa Zawodowego w Bieczu
08.06.2013 r.

W dniu 8 czerwca 2013 r. odbyły się obchody setnej rocznicy Szkolnictwa Zawodowego w Bieczu. ZZ racji tego, iż Zespołowi Szkół Zawodowych patronuje św. Jadwiga Królowa, niniejsze obchody odbyły się w klimacie średniowiecznym, w który przenieśli uczestników uroczystości zarówno uczniowie, absolwenci szkoły jak również członkowie Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej.

Piknik rodzinny na 5 w Jaśle
06.06.2013 r.

W dniu 6 czerwca 2013 r. Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej gościł w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. J. Korczaka w Jaśle gdzie odbywał się Piknik Rodzinny. Podczas wizyty dzieci z Ośrodka mogły sprawdzić się w boju z prawdziwym rycerzem, jak również przymierzyć średniowieczne elementy uzbrojenia ochronnego oraz obejrzeć walki rycerskie na miecze długie, krótkie oraz topory. Pokazy Zakonu spotkały się z ogromnym aplauzem publiczności.

Gorlicki Dzień Osób Niepełnosprawnych
19.05.2013 r.

Po raz czwarty w Gorlicach odbył się Dzień Osób Niepełnosprawnych - Marsz Żonkilowy, połączony z Piknikiem Rodzinnym na Jarmarku Pogórzańskim. Mimo niesprzyjającej aury podopieczni warsztatów terapii zajęciowej działających na terenie powiatu gorlickiego, ośrodków wychowawczych, stowarzyszeń zrzeszających osoby niepełnosprawne przeszli w barwnym korowodzie z Bazyliki Mniejszej gdzie odbyła się uroczysta Msza Św. na plac gdzie czekały ich nie lada atrakcje. Jedną z nich były również występy Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej.

V rocznica powstania Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej
01.05.2013 r.

W środę 1 maja 2013 r. odbyły się uroczystości związane z 5 rocznicą powstania Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. Z tej okazji na Placu Kromera w Bieczu zostały zorganizowane uroczystości jubileuszowe. Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej skupia wokół siebie osoby zainteresowane historią i tematyką średniowiecza, które kultywują tradycje rycerskie jak również lokalne dziedzictwo kulturowe. Członkowie Zakonu aktywnie włączają się w akcje promujące Biecz poprzez uczestnictwo w turniejach rycerskich oraz organizując imprezy historyczne. Jubileusz przyciągnął duże grono zainteresowanych tematyką średniowiecza osób. Można było strzelać z łuków, wybijać średniowieczne monety oraz wziąć udział w zabawach plebejskich jak i zakosztować kuchni rycerskiej.

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Bieczu
13.01.2013 r.

13 stycznia 2013 r. po raz kolejny w Bieczu zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Przez cały dzień ponad 40 wolontariuszy kwestowało na terenie gminy, natomiast od  godz. 16:00 rozpoczęła się na bieckim rynku impreza podsumowująca starania społeczności lokalnej, która również pragnęła dołożyć swoją cegiełkę podczas dążenia do wspólnego celu. Między innymi o godz. 17:20 wystąpił Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej z humorystycznym przedstawieniem "Porwanie księżniczki przez zbójców".

Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej w kalendarzu

W lipcu 2012 roku Biecz gościł młodzież z Turcji, Rumunii i Polski. Wówczas celem zagospodarowania ich czasu wolnego Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej przeniósł całą grupę do realiów średniowiecza. Pokaz spotkał się z takim entuzjazmem, że grupa międzynarodowej młodzieży postanowiła wydać wspólny kalendarz, w którym w miesiącu lipcu 2013 zagościł Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej.

Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej w filmie "Marcin Kromer - Polski Liwiusz"

Zarząd Powiatu Gorlickiego we współpracy z producentem filmowym Stanisławem Szymańskim zrealizował film o Marcinie Kromerze. Przyczynkiem do powstania tego filmu była przypadająca w roku 2012, 500-rocznica urodzin tego wybitnego Polaka pochodzącego z Biecza. Lecz by film mógł powstać konieczna była współpraca również z wieloma organizacjami celem użyczenia eksponatów. Jednym z twórców scenografii stał się zatem i Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej udostępniający całkowicie bezpłatnie swoje eksponaty o czym twórcy filmu poinformowali w napisach końcowych.

Turniej Rycerski o mieszek zbója Becza w Bieczu
29-30.09.2012 r.

Rycerze, damy dworu, a nawet sam Marcin Kromer zawitali na dwa dni do Biecza. Turniej Rycerski o mieszek zbója Becza już za nami. Kto chciał, mógł bez trudu znaleźć coś dla siebie. Podczas, gdy jedni oglądali spektakl historyczny, inni kibicowali rycerzom, którzy walczyli o cenne trofea, a jeszcze inni smakowali pyszności przygotowane przez Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej. Nad wszystkim zaś czuwał kat, który z charakterystycznym dla siebie atrybutem - ogromnym mieczem - przechadzał się między publicznością.

XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski o złoty warkocz Tarłówny
22-23.09.2012 r.

W dniach 22-23 września 2012 r. na Zamku w Dębnie odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Rycerski o złoty warkocz Tarłówny. W programie znalazły się m.in. pokazy walki i pojedynki bractw rycerskich oraz prezentacje historyczne rekonstruktorów odtwarzających historię wojskowości od średniowiecza do czasów Księstwa Warszawskiego. Nie zabrakło tam również Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej.

XIV Dożynki Powiatu Tarnowskiego
26.08.2012 r.

26 sierpnia 2012 roku Rzepiennik Strzyżewski z okazji XIV Dożynek Powiatu Tarnowskiego gości grupy wieńcowe z całego powiatu tarnowskiego. Każda z grup zaprezentowała oraz ośpiewała swój wieniec. Imprezę umilali dodatkowo: orkiestra dęta z Rzepiennika Strzyżewskiego, kapela z Siemiechowa, zespół taneczny Łęgowianie, kabaret „Stare Wygi” (w składzie: Marek Siudym, Jacek Federowicz, Maciej Damięcki, Marek Majewski) oraz Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej.

II Wakacyjny Piknik w Libuszy
18-19.08.2012 r.

Mimo różnych prognoz dotyczących zarówno pogody jak i frekwencji podczas II Libuskiego Pikniku Wakacyjnego, organizatorzy zarówno z terminem imprezy (było i ciepło i słonecznie), jak i z doborem atrakcji trafili w dziesiątkę. Wczesnym popołudniem na terenie imprezy widać było przede wszystkim rodziny z dziećmi okupującymi atrakcje skierowane do tej grupy wiekowej, między innymi Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej.
 

Dni Kultury Ziemi Skołyszyńskiej
05.08.2012 r.

Turniej sołectw, kiermasz rękodzieła, degustacja dań regionalnych, konkursy z nagrodami – to tylko wybrane atrakcje Dni Kultury Ziemi Skołyszyńskiej, na które licznie przybyli mieszkańcy Gminy Skołyszyn i okolic. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się występ Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. Namiot rycerzy licznie odwiedzali młodsi i starsi pasjonaci średniowiecza, którym nie straszny był miecz, tarcza, topór czy łuk.
 

Dni Czchowa
28-29.07.2012 r.

28 i 29 lipca 2012 r. był weekendem pełnym atrakcji dla całych rodzin w Czchowie. Niewątpliwie ciekawym punktem programu był Turniej Łuczniczy przeprowadzony na wzgórzu zamkowym obok czchowskiej baszty. Do Turnieju zgłosiło się aż piętnastu uczestników, którzy próbowali swych sił w strzelaniu z łuku do tarczy.  Walki rycerskie oraz scenki z życia w średniowieczu: pt. „Uprowadzenie kupca przez zbójów, oraz jego uwolnienie przez rycerzy", oraz „Pojedynek o damę", przygotowane we współpracy członków grup rycerskich, oraz same turniejowe walki rycerskie wręcz budziły strach i podziw publiczności.

Wymiana Młodzieży w Bieczu
05.07.2012 r.

12 lipca 2012 roku młodzież z Turcji, Rumunii i Polski zakończyła program działań wymiany międzynarodowej, który był realizowany dzięki dofinansowaniu z programu „Młodzież w działaniu” w dniach od 5 do 12 lipca 2012. Partnerem ze strony polskiej i głównym organizatorem wymiany był Zespół Szkół w Dominikowicach, natomiast działania odbywały się w Bieczu i Dominikowicach. W dniu 10 lipca Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej przygotował dla nich miłą niespodziankę.

Każde dziecko o tym wie, że już lato zbliża się - impreza charytatywna w Nowy Sączu
17.06.2012 r.

Sądecka Fundacja Na Rzecz Wspierania Profilaktyki, Terapii i Rehabilitacji Zaburzeń Wieku Rozwojowego "O KAŻDE DZIECKO" zorganizowała w dniu 17 czerwca imprezę charytatywną pt: "Każde dziecko o tym wie, że już lato zbliża się"! Impreza pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Nowego Sącza rozpoczęła się o godzinie 13:00 i trwała do 22:00. Gwiazdą wieczoru był Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej który wystąpił o godzinie 19:00 i 20:00 z dwoma półgodzinnymi pokazami walk i obyczajów rycerskich oraz opowieściami o kacie i bieckich legendach.

Piknik z okazji Dnia Dziecka w Hospicjum dla Dzieci
16.06.2012 r.

W sobotę w godzinach od 10:00 do 16:00 Fundacja Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci zorganizowała w Rzeszowie Piknik z okazji Dnia Dziecka. W związku z tym, iż Hospicjum gościło wcześniej w Bieczu i Zakon Rycerski przygotował dla dzieci i ich opiekunów prezentację strojów średniowiecznych, pokaz walk rycerskich oraz życia codziennego wraz z opowieściami o kulturze średniowiecza, co spotkało się z ogromnym zainteresowaniem, zostaliśmy zaproszeni do prezentacji swojego dorobku w siedzibie Fundacji w Hospicjum w Rzeszowie. Pokaz spotkał się z ogromnym zainteresowaniem ze strony dzieci i rodziców a przyjaźnie nawiązane z "Barbarzyńcami" z Rzeszowa należy zaliczyć do kolejnych udanych.

Rekreacyjno-Sportowy Festyn dla Dzieci w Bieczu
10.06.2012 r.

W niedzielne popołudnie 10 czerwca 2012 r. na bieckim stadionie sportowym odbył się Rekreacyjno-Sportowy Festyn dla Dzieci. Podobnie jak w latach ubiegłych jego organizatorami byli: Automobilklub Biecki, Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Bieczu, Ochotnicza Straż Pożarna oraz komisariat policji w Bieczu. Jak co roku nie mogło również zabraknąć na tej imprezie Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. Namiot, który z reguły służy do prezentacji całego dorobku grupy podczas ulewy ochronił również wiele dzieci i osób dorosłych :-)

Piknik Rodzinny na Osiedlu Skrzyńskich w Gorlicach
03.06.2012 r.

3 czerwca 2012 r. odbył się Piknik Rodzinny na ul. Kolejowej w Gorlicach. Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej wziął w nim udział. Mimo niezbyt sprzyjającej pogody impreza i tak okazała się bardzo udaną.

Film - Regionalna Telewizja Gorlicka

Swięto Rodzin w Przedszkolu w Bieczu
24.05.2012 r.

W dniu 24 maja 2012 r. w Gminnym Przedszkolu w Bieczu odbyła się impreza pn. "Święto Rodzin". Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej został zaproszony do przedstawienia bogatej historii Biecza wraz z pokazem walk i obyczajów rycerskich średniowiecza.


 Rycerze bieccy dla hospicjum
20.04.2012 r.

W dniu 20 kwietnia 2012 r. Biecz gościł podopiecznych Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci wraz z ich rodzicami i opiekunami. Celem ich wizyty było poznanie bogatej historii Ziemi Bieckiej stąd do jej przedstawienia i przeniesienia widzów w przeszłe czasy został zaproszony Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej. Po zwiedzeniu Biecza wraz z bieckim muzeum, na Placu Kromera czekała ich miła niespodzianka przygotowana przez rycerzy oraz damy dworu Zakonu Rycerskiego. Niespodzianką była prezentacja strojów średniowiecznych, pokaz walk rycerskich oraz życia codziennego wraz z opowieściami o kulturze średniowiecza. Wiele uśmiechów zadowolenia podopiecznych hospicjum pozwala nam sądzić, iż pokaz był bardzo udany.

IV Święto Rydza w Wysowej
1-2.10.2011 r.

Od czterech lat początek października w Wysowej to Święto Rydza. Grzybiarze z całej Polski licznie stawiają się na wielkim polowaniu „na rudego”. Jednak o ile w zeszłym roku wyniki polowania podawania podawano w kilogramach to w roku bieżącym są to zaledwie pojedyncze sztuki. Dlatego tym bardziej oczekiwanymi były różne atrakcje przygotowane przez utalentowanych i aktywnych młodych ludzi z regionu. Wśród nich znaleźli się również rycerze Zakonu Rycerskiego z Biecza.

Pogórzańskie Atrakcje Naukowe w Łużnej
17-18.09.2011 r.

II Pogórzańskie Atrakcje Naukowe, które odbyły się w Łużnej można uznać za niezwykle udane. Przez dwa dni mieszkańcy naszego powiatu, głównie najmłodsi, mogli poprzez zabawę poznawać tajniki matematyki, fizyki, chemii, robotyki, astronomii, historii i nie tylko. Na szkolnym stadionie prezentował się Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, który opowiadał o zwyczajach średniowiecznych, ubierał najmłodszych w ciężkie metalowe zbroje i uczył władania mieczem i strzelania z łuku.

Brama weselna w Strzeszynie
03.09.2011 r.

Zakon Rycerski jest również zapraszany do oprawy różnych imprez. Jedną z takich imprez było również zorganizowanie bramy weselnej dla młodych chcących wkroczyć na nową drogę życia. Mamy nadzieję, że na długo zapamiętają ten pokaz.

 

Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej na antenie TVP INFO
28.08.2011 r.

Po czwartkowej promocji Gorlic w głównym wydaniu „Wiadomości”, w niedzielę 28 sierpnia z Gorlic prowadzona była „na żywo” prognoza pogody wprost z ulicy 3 Maja. Pięciominutowe wejścia „na żywo” z Gorlic składały się z dwóch części. W pierwszej prezentowano prognozę pogody dla Polski i Gorlic. Druga to z kolei rozmowa z zaproszonymi gośćmi. Przed kamerami TVP wystąpili również przedstawiciele Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej.

 

XXXV Międzynarodowe Targi Sztuki Ludowej
25.08.2011 r.

W czwartek na krakowskim rynku w ramach Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej „Cepeliada” prezentowała się Ziemia Gorlicka. Program gorlickiego dnia w Krakowie był niezwykle bogaty, różnorodny i ciekawy. Widzowie zobaczyć mogli szereg interesujących prezentacji. Rycerskie tradycje średniowieczne prezentował Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej, Biecz reprezentował także kat z toporem i w czerwonym kapturze.

Wakacyjny Festyn w Libuszy
20.08.2011 r.

Bardzo dobra organizacja, sporo atrakcji oraz ciekawy program artystyczny – tak wyglądał Wakacyjny Piknik Rekreacyjny w Libuszy. Impreza wystartowała z „lekkim” 1,5 godzinnym opóźnieniem, spowodowanym problemami technicznymi. Jednak dalsza część programu przebiegła bez zakłóceń. Nie zabrakło rodzimego Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej. Można było nauczyć się strzelać z łuku, wziąć udział w pojedynku na miecze czy ubrać zbroję jaką wieki temu nosili rycerze.

Na Węgierskim Szlaku
14.08.2011 r.

W skansenie w Szymbarku oraz na placu przed Kasztelem odbyła się całodniowa impreza plenerowa "Na Węgierskim Szlaku", która przyciągnęła miłośników kultury i klimatu Węgier. Impreza nawiązywała do wielowiekowych tradycji handlowych związanych z biegnącym z górnych Węgier przez ziemie Rzeczpospolitej, węgierskim szlaku winnym. Przygraniczne miasta i miejscowości takie jak Gorlice, Biecz czy Szymbark były kolejnymi etapami karawan kupców handlujących tutaj egzotycznymi towarami w tym węgierskim winem „węgrzynem”. Handlowano towarami tekstylnymi takimi jak sukno i płótno, zbożem, bydłem, skórami, wyrobami rzemieślniczymi a nawet żelazem i śledziami. Podczas imprezy Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej zlokalizował swój obóz wojskowy a następnie wystąpił z przedstawieniem "W Karczmie".


Materiał filmowy pochodzi z portalu gorlice24.pl

 

Rekreacyjno-sportowy festyn dla dzieci w Bieczu
05.06.2011 r.

Po raz kolejny na stadionie bieckim odbyła się z okazji Dnia Dziecka impreza "Rekreacyjno-sportowy festyn dla dzieci". Jak co roku wydarzenie to przyciągnęło tłumy widzów. Pogoda dopisała i można było oglądać jak i uczestniczyć w wielu ciekawych wydarzeniach. Jak co roku również i rycerzy Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej nie mogło zabraknąć na tej imprezie - rycerzy, którzy bardzo sympatyzują z Miejsko-Gminny Ośrodkiem Kultury.

 

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Bieczu
09.01.2011 r.

Po raz trzeci w BIeczu a XIX raz w kraju zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Nie mogło podczas tej akcji zabraknąć i bieckich rycerzy z Zakonu Rycerskiego Ziemi Bieckiej, którzy o godz. 17:30 zrobili krótki pokaz swoich umiejętności. Przedstawiona została walka ciężkozbrojnego z lekkozbrojnym rycerzem, pokaz obsługi i salwy z taraśnicy oraz wystrzały z hakownic - przodków ręcznej broni czarnoprochowej. Pokaz  spotkał się z dużym zainteresowaniem oraz został miło przyjęty przez biecką publiczność.

 

Konferencja pn. "Kazimierz Wielki - polityk i reformator"
01.12.2010 r.

W środę 1 grudnia 2010 r. w Kasztelu w Szymbarku odbyła się konferencja pod hasłem "Kazimierz WIelki  - polityk i reformator" Organizatorami konferencji były: Liceum Ogólnokształcące im. Marcina Kromera w Gorlicach, Urząd Miejski w Gorlicach oraz Starostwo Powiatowe. W konferencji uczestniczyli członkowie władz statutowych Stowarzyszenia Miast Króla Kazimierza Wielkiego z siedzibą w Kowalu. Podczas konferencji wystąpił również Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej z pokazem walk rycerskich.

 

XV Turniej Rycerski o Złoty Warkocz Tarłówny w Dębnie
18-19.09.2010 r.

W sobotnie popołudnie zostały rozegrane eliminacje do niedzielnych finałów w mieczu oraz łucznictwie. Nasza drużyna wzięła udział w bitwie o zamek z Krzyżakami. Wystartowało nas trzech zbrojnych piechurów uzbrojonych w broń drzewcową - halabardy oraz broń przyboczną, topory i kordy. Podczas długotrwałego oblężenia zamku walcząc po stronie wojsk lekkozbrojnych Litwinów w końcu udało się nam pokonać Krzyżaków. Turniej rycerski należy zaliczyć do udanych. Tym bardziej za nawiązane kontakty i nowe przyjaźnie :-)

 

Jak to się działo na dworze króla Kazimierza - II
29.08.2010 r.

Po udanym przedstawieniu w Bieczu ze spektaklem teatralnym "Na dworze króla Kazimierza" zostaliśmy zaproszeni z przedstawieniem na piknik w Gorlicach, który odbył się na stadionie w dniu 29 sierpnia 2010 r. Obok kilka zdjęć z przedstawienia.

 

 

600 Lat Bitwy pod Grunwaldem
14.07.2010 r.

W środowe popołudnie plac Kromera w Bieczu zamienił się w pole bitewne. Krzyżacy padali jak muchy. Polscy rycerze nie dawali im chwili odpoczynku i mordowali ich walcząc o naszą Ojczyznę. Pokaz walk przyciągnął tłumy bieczan. Impreza upamiętniająca sześćsetną rocznicę bitwy pod Grunwaldem zaczęła się o 19 pod Górą Zamkową. Odsłonięto tam pamiątkową tablicę, następnie przemaszerowano na plac Kromera, gdzie odbył się wyjątkowy pokaz.

Artykuł - Gazeta Gorlicka
Film - Gorlice.tv

 

Jak to się działo na dworze króla Kazimierza
17.06.2010 r.

17 czerwca 2010 r. w kinie "Farys" w Bieczu nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Kazimierz Wielki w Historii i Legendzie Ziemi Bieckiej". Konkurs został ogłoszony przez Ośrodek Kultury w Bieczu w związku z siedemsetną rocznicą urodzin króla, który wielokrotnie przebywał na bieckim zamku i nadał miastu liczne przywileje. Ogłoszenie wyników poprzedził spektakl teatralny „Na dworze Króla Kazimierza” przygotowany we współpracy Ośrodka Kultury z naszym Zakonem. Złożyły się nań trzy sceny z życia ówczesnego dworu królewskiego.

 

100 lecie OSP Rożnowice
15.05.2010 r.

W związku z uroczystościami obchodów setnej rocznicy założenia Ochotniczej Straży Pożarnej w Rożnowicach nasz Zakon Rycerski z dumą prezentował się podczas tych uroczystości.
 

 

 

Tour de Pologne w Bieczu
06.08.2009 r.

W tym roku przez nasze miasto przebiegała trasa 66. Wyścigu Tour de Pologne. W czwartek 6 sierpnia br. o godz. 15.00 w Bieczu została rozegrana lotna premia 5. etapu tego wyścigu. Po przejeździe kolarzy na bieckich murach obronnych w ramach imprezy towarzyszącej został przygotowany przez Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej pokaz obrony murów okalających miasto.
 

 

 

Festyn w Krygu
03.07.2009 r.

W dniu 3 lipca 2009 r. w Krygu odbył się Festyn Letni, na który został zaproszony również Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej  Podczas imprezy został założony obóz rycerski oraz zaprezentowane walki rycerskie: walka na kordy (dwóch walczących w pełnym uzbrojeniu) oraz walka mieczem długim i kordem (dwóch walczących w strojach z epoki z przełomu XIV i XV wieku. Oprócz pokazu walk rycerskich standardowo można się było sprawdzić w celności do tarczy strzelając na specjalnie przygotowanym stanowisku łuczniczym z różnego rodzaju łuków.

 

Dni Niemieckie w Ropicy Polskiej
08.06.2009 r.

W dniach 7-10.06.2009 r. przy Zespole Szkół w Ropicy Polskiej odbyło się spotkanie ośmiu szkół partnerskich w ramach inicjatywy: „Szkoły Partnerzy Przyłości“. Do malowniczo położonej miejscowości u stóp Beskidu Niskiego przybyli przedstawiciele Goethe Institut w Warszawie Christa Gamterer, Katarzyna Białousz, Thomas Freundorfer i Michael Falz. Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej został zaproszony do zaprezentowania ziemi gorlickiej śladami historii, pokazami kunsztu i fachu rycerskiego. Impreza zgromadziła wielu znamienitych gości.

 

Dzień Dziecka w Klęczanach
31.05.2009 r.

W dniu 31 maja 2009 r. wspólnie ze Społecznością Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Świętej Jadwigi Królowej w Zespole Szkół w Klęczanach Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej zorganizował Festyn Szkolny.  Podczas ciekawego programu artystycznego można było między innymi obejrzeć założony obóz rycerski, dzieci mogły się wprawiać w boju walcząc z jednym z rycerzy, jak również w trafianiu do celu. Oprócz ogólnej prezentacji naszego bractwa zorganizowano wiele zabaw i konkursów: bieg w workach, pijany bieg, przeciąganie liny oraz rzut podkową co celu. Zwieńczeniem imprezy był pokaz obsługi i salwa z bombardy polowej - pierwociny haubico armaty.

 

Trening Łuczniczy
24.05.2009 r.

W dniu 24 maja 2009 r. nasza drużyna rozbiła się obozem przy murach obronnych w BIeczu na Placu Kromera, gdzie został przeprowadzony trening łuczniczy. Poszczególni bracia naszego Zakonu mogli wprawiać się we władaniu długim łukiem angielskim. Mimo nieplanowanej imprezy nasz obóz spotkał się z dużym zainteresowaniem ze strony zwiedzających, przebywających w tym czasie w Bieczu. Podczas prób trafiania do celu - niejednokrotnie ruchomego było sporo śmiechu i zabawy...

 

Piknik w Harklowej
17.05.2009 r.

Zakon Rycerski Ziemi Bieckiej wziął czynny udział w imprezie zorganizowanej na rzecz zbierania funduszy na leczenie ciężko chorego chłopca uświetniając swoją obecnością oraz organizując pokaz walk rycerskich w dniu 17 maja 2009 r. Piknik w Harklowej. Największym zainteresowaniem cieszył się pokaz obsługi i salwy z bombardy polowej, ale również stanowisko łucznicze, zabawy w przeciąganie liny oraz rzut podkową. Dzieci ale i starsi mogli wprawić się w nauce pisania gotykiem na specjalnie przygotowanym stoisku gdzie pod okiem naszego skryby można było nabyć nie lada umiejętności. 
 
 
  

 
 

 

 


 


Fot. Rafał Wrona i Piotr Gajda