Narodowa Agencja Programu Młodzież w Działaniu na zamierzone przez nas działania przyznała nam 4 329 euro, przy naszym wkładzie własnym w wysokości 1 810 euro. Łączna wartość projektu wynosi zatem 6 139 euro.

Głównym założonym przez nas celem było utworzenie Zakonu Rycerskiego, który jest rekonstrukcją historycznej XV-wiecznej armii i tym samym wizytówką miasta. Zakon ma pomóc w przywróceniu świetności dawnych czasów tego królewskiego grodu. A przy okazji jest dla nas, naszych rówieśników oraz społeczności lokalnej i turystów dobrą lekcją historii. Chcemy aby młodzi ludzie działający w strukturach tworzonego przez Zakonu reprezentowali Biecz na wszelakiego rodzaju turniejach rycerskich, turniejach katowskich i festiwalach tortur. Docelowo chcemy stworzyć w podziwianym przez nas "Królewskim Mieście" Wielkie Święto Średniowiecza, które będzie żywą lekcją historii średniowiecznej Polski. Zdając sobie sprawę, że cztery osoby to za mało, zaczęliśmy poszukiwać ludzi, którzy interesują się tematem rycerskości, i którzy podjęliby się trudu utworzenia Zakonu i poprowadzenia go do boju przez trudne ćwiczenia fizyczne, poprzez sztukę fechtunku i jak nasi przodkowie, zajmą się rzemiosłem.

Przygotowana przez nas akcja informacyjna - plakaty, które rozwiesiliśmy w Bieczu, Gorlicach oraz okolicznych miejscowościach i reklama telewizyjna przyniosła oczekiwane rezultaty. Dołączyło do nas już 10 osób, a wiemy że będzie nas jeszcze więcej. Chcemy poznać nie tylko kulturę średniowiecznej Polski, ale i Europy.

Działania, które chcemy zrealizować dzięki projektowi przedstawiają się następująco:

  • chcemy wyposażyć członków Zakonu w podstawowy strój cywilny,

  • chcemy stworzyć struktury Zakonu od giermka aż do rycerza, do naszego Zakonu należeć będą również kat (wskrzeszenie "szkoły katów"), mnich i błazen,

  • chcemy nauczyć się walki bronią białą (broń obuchowa, broń tnąca, broń kłująca, broń tnąco-kłująca, broń miotająca i broń miotana),

  • chcemy się nauczyć tańców dawnych,

  • chcemy się nauczyć pisać gotykiem, gęsim piórem, czerpać papier,

  • chcemy pogłębiać naszą wiedzę historyczną,

  • chcemy nauczyć się dawnego rzemiosła i zawodów.

Zadania te mają ocalić materialną i intelektualną spuściznę wielu pokoleń.

Termin realizacji projektu: 1 grudzień 2008 r. - 31 październik 2009 r.

Harmonogram działań przedstawia się następująco:

  • ZANIM ZACZNIE SIĘ ŚREDNIOWIECZE
    W ramach działania przewidziano przeprowadzenie akcji informacyjnej, podpisanie umowy na użytkowanie lokalu oraz jego adaptacja, nawiązanie współpracy z mistrzami fachu rycerskiego, wykup ubezpieczenia, stworzenie strony www :-) oraz spotkania organizacyjne.

  • ŚREDNIOWIECZNE SZATY
    Działanie będzie polegało na wyborze, wykonaniu i zakupie średniowiecznych strojów.

  • TWORZYMY HISTORIĘ
    Działanie polegające na stworzeniu Zakonnego herbu, nadaniu imion poszczególnym rycerzom i damom dworu oraz stworzeniu historii Zakonu.

  • SIÓDME POTY
    W ramach działania przewidziano spotkania organizacyjne, treningi, fechtunek oraz naukę jazdy konnej.

  • TROCHĘ PRZYJEMNOŚCI
    To spotkania instruktażowe dotyczące wyboru tańców, nauka tańców dawnych oraz tortury.

  • OSWAJANIE PRZESZŁOŚCI
    Działanie polegające na nauce pisma gotyckiego, czerpaniu papieru, wykonywaniu dawnych rzemiosł, warzeniu piwa oraz nauce obyczajów.

  • NA KOŃ I HEN DALEKO STĄD
    Działanie będzie polegało na przygotowaniu do wypraw oraz pokazach sztuki rycerskiej.

  • POLE BITWY
    To pierwszy pokaz nabytych umiejętności.

  • ZAKOŃCZENIE PROJEKTU
    To przede wszystkim merytoryczne i finansowe rozliczenie projektu.

Program
"Młodzież w
 Działaniu"

28 sierpnia 2008 r. nasza samozwańcza grupa "Przebudzeni Rycerze" złożyła wniosek do Programu Młodzież w Działaniu o dofinansowanie projektu pn. "Budzimy legendę - pieśń bojowa śpiącego rycerstwa". Dnia 29 października 2008 r. otrzymaliśmy informację o wyborze naszego projektu do dofinansowania.

Odwiedziło nas

Liczniki internetowe  osób